Știri
31.01.19 Aceasta este versiunea veche a site-ului. Nu uita?i s? accesa?i site-ul actual! (0)
18.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 va participa la Cupa Dezvolt?rii ?n Republica Belarus (1)
18.01.19 Maxim Cojocaru s-a transferat la Sheriff (2)
18.01.19 Presa bosniac?: Rifet Kapic poate fi transferat la SC Paderborn (1)
18.01.19 Yuri Kendysh: "?n Maldive un gr?nicer m-a recunoscut ?i m-a rugat s? facem o fotografie comun?" (0)
18.01.19 Nichita Iura?co: ”Sunt a?a gen de persoan?, c? niciodat? nu voi fi mul?umit de mine” (0)
18.01.19 Andrei Bliznichenko: "S?nt convins, c? al?turi de echipa din Tiraspol, voi avea o etap? frumoas? a carierei mele de juc?tor" (6)
17.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 a fost ?nvins? de Albania ?n ultimul meci din cadrul “Aegean Cup” (10)
17.01.19 Arcadie Rusu ?i Corneliu ??buleac s-au transferat la Codru (4)
17.01.19 Alexandru Ga?can a fost comparat cu el ?nsu?i de acum 10 ani (foto) (1)
17.01.19 Oleg Reabciuk: "Noi, la Porto B s?ntem cu g?ndul doar la victorii ?i nu la greut??ile pe care le-am dep??it" (4)
17.01.19 Vasile Ko?elev este noul antrenor de portari al echipei Petrocub (5)
17.01.19 Alexandru Spiridon r?m?ne la c?rma echipei na?ionale de fotbal a Republicii Moldova (13)
16.01.19 Petrocub a mai transferat doi juc?tori (3)
16.01.19 Doi fotbali?ti moldoveni s-au transferat la clubul italian Corticella (8)
16.01.19 Clubul Cozenza din Serie B este interesat ?n arenda lui Vitalie Dama?can (2)
16.01.19 Vladimir Ghinaitis se afl? ?n probe la gruparea rus? Tom Tomsk (5)
16.01.19 Oficial! Na?ionala Moldovei va sus?ine un amical cu Kazahstan (12)
16.01.19 Arcadie Rusu: “Sunt m?ndru c? am evoluat la Petrocub! Sigur, ?mi voi continua cariera ?n Divizia Na?ional?” (4)
16.01.19 Andrei Ciofu a reziliat contractul cu Vereya din Bulgaria (1)
16.01.19 Alexei Ciopa: ”Cel mai memorabil moment al anului trecut a fost golul de debut marcat de ziua mea de na?tere” (1)
15.01.19 Mihai Apostol a semnat un contract cu Codru (3)
15.01.19 Na?ionala Moldovei U-17 a fost ?nvins? de Anglia ?n cadrul “Aegean Cup” (video) (15)
15.01.19 Petrocub a revenit din vacan?? (2)
15.01.19 Cristian Dros poate continua cariera la FC Poli Timi?oara (5)
15.01.19 Iano? Br?nz? a devenit juc?torul clubului Petrolul Polie?ti (0)
15.01.19 Dan Sp?taru se afl? ?n probe la Shakhter Karagandy (4)
14.01.19 Gerson Rodrigues s-a transferat la un club din liga suprioar? a Japoniei (15)
14.01.19 Selec?ionata Moldovei U-17 a fost ?nvins? ?n primul meci la “Aegean Cup” (video) (16)
14.01.19 Vladislav Kraev a p?r?sit Dinamo-Auto ?i a revenit la clubul Metallist-1925 (0)
13.01.19 Rifet Kapic poate p?r?si Sheriff ?n acest intersezon (11)
13.01.19 Konrado a plecat de la Zaria ?i a semnat un contract cu Khon Kaen United din Tailanda (29)
12.01.19 Radu G?nsari a marcat pentru Hapoel Haifa ?n liga superioar? din Israel (video) (3)
Se încarcă...
Realit??ile dure din fieful campioanei
    20 noiembrie 2010, sâmbătă

"TSKA" - "Spartak", "Arsenal" - "Tottenham", "Bayer Leverkusen" - "Bayern Munich"… Pare surprinz?tor, ?ns? ast?zi pe suporterul moldovean – cel mai cosmopolit suporter din lume, aceste meciuri cu prefixul "super" ?l interesau mai pu?in. Cauza este faptul c? ?i la noi se juca un meci, care a atras aten?ia publicului. Meciul "Sheriff" - "Dacia", ?ncorona anul fotbalistic, care s-a dovedit a fi unul interesant ?i a con?inut o bun? evoluare a cluburilor noastre ?i selec?ionatelor pe arena interna?ional?, zilele aniversare a fotbalului moldovenesc, ?i o lupt? f?r? precedent ?n campionat. S-a sf?r?it. Este prematur s? numim aceast? confruntare un "classico" moldovenesc, ?ns? f?r? ?ndoial? a fost un meci ?ntre liderii fotbalului din Moldova.

Sheriff - Dacia 3:0
Goluri
: Franca, 12 - 1:0, Erohin, 16 - 2:0, Brancovic, 72 - 3:0.
Sheriff: St?jil?, Tarhni?vili, Gheorghiev, Franca (Adamovic, 87), Erohin, Balima, Haceaturov (Fred, 82), Ruamba, Diedu (Volcov, 64), Nadson, Brancovic.
Dacia: Matiughin, D.Popovici, S.Nama?co (Gh.Orbu, 53), Gorceac, Dragovozov (Bursuc, 55), Lomidze, Caraulan, Stancovschi (Corgalidze, 46), Gamezarda?vili, Cojocari (Vic.Bulat, 76), Sackey.

Meciul a ?nceput c?teva ore mai t?rziu, dec?t celelalte din acest tur, iar echipele ?tiau deja rezultatele celorlalte meciuri. ?tiau c? "Olimpia" a pierdut puncte, iar "Iskra-Stal" a c??tigat ?i a ie?it ?ntre lideri, dar nu de una singur?. O caracterizare banal? "meci nu pentru trei, ci pentru ?ase puncte" se potrivea bine acestui meci.

S? nu ignor?m ?i componen?a de start a echipelor. Igor Dobrovolschi, surprinz?tor, i-a l?sat ?n rezerv? pe Orbu ?i Corgalidze. ?n v?rful liniei de atac ac?iona Sakey, care ?n fiecare meci are destule ocazii favorabile, dar de la revenirea sa la echip? nu a marcat ?nc? primul s?u gol. Pe teren, din primele minute a ap?rut s?rb?torindu-?i ast?zi ziua de na?tere macedoneanul Stancovschi, care p?n?-n prezent nu ?i-a putut r?sf??a suporterii "daci" cu prezen?a sa pe teren. ?n ceea ce prive?te componen?a de start a echipei "Sheriff", aici a fost mai u?or de ghicit, av?nd ?n vedere ultimele nout??i din staff-ul medical al echipei.

Gazdele ?i-au creat, surprinz?tor, o diferen?? solid?, dup? expirarea primului sfert de or?. Nu putem spune c? "Sheriff" ?i-a c?lcat adversarul ?n picioare, ?ns? superioritatea "galben-negrilor" ?n prima jum?tate a primei reprize, precum ?i pe tot parcursul meciului a fost impresionant?. Astfel aceast? superioritate s-a transformat ?n goluri destul de repede.

Dup? primele cinci minute "Sheriff" avea deja dou? lovituri de la distan??. Lovitura lui Gheorghiev s-a oprit ?ntr-un grup de juc?tori, iar lovitura lui Haciaturov a fost parat? cu pumnii de Matiughin. Cu toate acestea, deja ?n al 12-lea minut tiraspolenii au ie?it ?nainte. Dup? centrarea u?oar? a lui Gheorghiev, Erohin a transmis mingea cu pieptul lui Fransa, care din 10 metri a trimis u?or balonul ?n col?ul din dreapta a por?ii adverse. Urm?torul atac al "Sheriff-ului" a adus o lovitur? de corner. Brancovic a executat cornerul din partea dreapt? ?i Erohin neintimidat de prezen?a lui Nama?co ?i a gigantului Gamezarda?vili a trimis mingea ?n plas? cu capul. ?n ultimele dou? luni, Alexandru se afl? ?ntr-o mare form?. 8 goluri ?i mai multe asist?ri rezultative ?n cupele europene ?i arena intern? sunt dovada acestui lucru.

"Sheriff", pedepsindu-?i de dou? ori adversarul, ?i-a mai temperat entuziasmul. "Dacia" pentru pu?in timp a aglomerat careul de pedeps? al lui St?jil?, ?ns? nu a reu?it s? creeze situa?ii periculoase. S-a v?zut promi??toare lovitura standart din minutul 32, ?ns? centrarea lui Gorceac ?n careul de pedeaps? nu a dus la nici un rezultat. ?n prima jum?tate de meci "Dacia" ?ntr-adev?r ar?ta foarte slab ?n atac, iar Igor Dobrovolschi, cu o privire de om ?n?elept, urm?rea ceea ce se ?nt?mpl? pe teren de pe banca de rezerve.

Chi?in?uienii au putut ?ncasa un gol chiar ?naintea intr?rii la vestiare. ?n timpul compensat, Gheorghiev a lovit de la marginea careului de pedeaps?, dar mingea a zburat pu?in peste transversal?. Sun? fluierul la pauz?. Echipele pleac? s? se odihneasc?, iar numero?ii suporteri ai "Daciei", care s-au hot?r?t s? fac? o deplasare ?ntr-o sear? rece de noiembrie, se pare c? sunt ?ntr-o u?oar? ne?n?elegere.

La pauz? Dobrovolschi l-a introdus ?n teren pe Corgalidze, ?n locul lui Stancovschi, care a evoluat destul de modest. Odat? cu intrarea lui Levan jocul nu s-a schimbat semnificativ. Nu a reu?it s? schimbe ceva nici cel mai bun juc?tor al „Daciei" din acest an – Ghenadie Orbu. Este greu de ?n?eles de ce lui Orbu i s-a dat ?ansa s? joace doar la un scor f?r? prea mari speran?e pentru oaspe?i. Poate c? antrenorii au decis s?-l menajeze pe acesta ?n leg?tur? cu accidentarea pe care a suferit-o recent, sau, s-au g?ndit c? acesta se va sim?i incomod ?n apropierea ?naltului portar al tiraspolenilor, care are un avantaj de ?n?l?ime de 40 de centimetri fa?? de Orbu. Apropo, a existat un episod destul de amuzant ?n acest meci, c?nd Orbu a avut ceva de ?mp?r?it cu St?jil?.

„Sheriff", ?ntre timp, nu l-a l?sat nici o clip? pe Matiughin s? se relaxeze. ?utul lui Diedu de la distan?? a nimerit transversala, iar Erohin, c?teva minute mai t?rziu, a lovit bara st?ng? a por?ii lui Matiughin. Impresia din aceste minute era c? „Sheriff" joac? cu mari rezerve, fiind capabil ?n orice moment, dac? ar fi necesar, s? creasc? tempo-ul ?i s? pun? mai mult? presiune. ?i atunci „dacilor" chiar c? nu le-ar fi fost u?or. Dar acest lucru nu s-a ?nt?mplat, ceea ce nu i-a stimulat ?n nici un fel pe juc?torii „Daciei", care nici nu au ?ncercat s? schimbe soarta acestei partide.

?n minutul 72 a venit ?i al treilea gol – Brancovic a executat superb o lovitur? liber?, trimi??nd balonul l?ng? bara st?ng? a por?ii, 3:0. Meciul s-ar fi putut ?ncheia chiar ?n acel moment. „Dacia" a avut c?teva tentative de a crea pericol la poarta gazdelor, dar pur ?i simplu echipa nu a fost ?n apele sale ?n aceast? sear?. ?n principalul s?u meci din aceast? stagiune de toamn? chi?in?uenii au fost surclasa?i la toate capitolele. Au pierdut ?n fa?a „Sheriff-ului", motivat dup? e?ecurile din Liga Europei, de locul ocupat ?n clasamentul campionatului, ?i, foarte probabil, ?i de importan?a extrem de mare, uneori poate exagerat?, acordat? acestei partide. Sunt juc?torii vinova?i de e?ecul de la Tiraspol? Cu siguran?? c? da. Dar ?i stafful tehnic al echipei are partea sa de vin?.

Meciul s-ar fi putut ?ncheia ?i mai categoric ?n favoarea gazdelor. A avut dou? oportunit??i bune Adamovic, care a fost introdus la finalul maciului. A existat ?i un moment ?n care arbitrul acestui meci, Veaceslav Banari, nu a acordat un penalty clar ?n poarta „dacilor", c?nd Gamezarda?vili l-a faultat clar pe Volcov ?n propria suprafa?? de pedeaps?. ?n schimb, s?rbul s-a ales ?n aceast? faz? cu un cartona? galben pentru o presupus? simulare. Se pare c? cavalerul fluierului din C?u?eni, doar revenit dup? o descalificare, ar putea deveni recidivist dup? meciul de azi.

„Dacia" a suferit prima ?nfr?ngere ?n campionat. Mai mult, o ?nfr?ngere destul de categoric?. ?ns? cel mai mult a sup?rat nu at?t scorul din acest meci, c?t jocul prestat de echip?, resemnarea juc?torilor, renun?area acestora la lupt?. Ast?zi nu s-a v?zut acea lic?rire ?n ochii „lupilor galbeni", iar din?ii nu au mu?cat... Dar, fiind con?tien?i de valul de critic? care se va n?pusti acum asupra echipei din Chi?in?u, par?iat meritat, vrem s? v? aducem aminte de un aforism str?vechi: „Lupii au nevoie de dragostea voastr? exact atunci, c?nd cel mai pu?in o merit?"...

?n campionat ?ns? primele trei echipe au acela?i num?r de puncte. V-a?i fi a?teptat la a?a ceva? Deci. Tr?iasc? intriga ?i suspansul! Show must go on.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat. Detalii: Politica moderării comentariilor