11.05.2024 Scenografie pe întreg stadionul la FCSB - CFR Cluj! Imagini spectaculoase pe Arena Națională

11.05.2024 De la vedetele din „Clanul” la „frații din pustiu” ai lui Gigi Becali » Prezențe deosebite pe Arena Națională la FCSB - CFR Cluj

11.05.2024 FRF vrea să schimbe TOTAL regula Under 21 » Anunțul MAJOR făcut în direct

11.05.2024 Gigi Becali, din nou pe stadion! A venit cu preoții la FCSB - CFR Cluj: „Familia m-a rugat”

11.05.2024 Ce l-a surprins pe Raul Rusescu la FCSB: „De la introducerea sistemului de play-off, a făcut asta”

11.05.2024 Ilie Dumitrescu avertizează, chiar înainte de FCSB - CFR Cluj: „Trebuie să vorbească cineva cu el!”

11.05.2024 Neluțu Varga anunță REVOLUȚIA la CFR Cluj: „Vom fi principala favorită la titlu la anul”

11.05.2024 Teodora Stoica a venit să sărbătorească titlul cu FCSB: „La precedentul am luat eu medalia, că tata era... plecat”

11.05.2024 Party pe gazon! TOȚI jucătorii de la FCSB s-au îmbrăcat de gală: Chiricheș și Ngezana au ieșit în evidentă + Mesajul de pe tricoul lui MM Stoica

11.05.2024 Ultrașii FCSB, mesaj categoric înainte de meciul în care se decernează titlul: „Asta e adevărata Steaua!”

11.05.2024 Eugen Trică, UIMITOR de relaxat înaintea partidei decisive din play-out: „Jucătorii să trateze partida ca pe oricare alta! Nu ar fi o tragedie”

11.05.2024 Obstacolul „puțin știut” pentru Radu Drăgușin la Tottenham: „Se întâmplă în zilele de meci”

11.05.2024 George Pușcaș, 21 de minute contra Bresciei. Merge la baraj cu Bari » Notele primite în presa italiană

11.05.2024 Fără licență PRO, Cesc Fabregas i-a promovat la primul lui sezon în antrenorat » A recurs la o strategie întâlnită des în Superliga

11.05.2024 Primă pagină sugestivă a celor de la L'Equipe, a doua zi după ce Mbappe și-a anunțat oficial plecarea de la PSG

11.05.2024 Barcelona îi arată ușa lui Raphinha » Ce planuri are Xavi în mercato: două ținte în capul listei de transferuri

11.05.2024 Tottenham - Burnley, în etapa #37 din Premier League » Londonezii au întors scorul cu Radu Drăgușin pe teren și au trimis-o pe Burnley înapoi în Championship

11.05.2024 Manchester City o zdrobește pe Fulham și urcă pe primul loc în Premier League » Presiune imensă pe Arsenal

11.05.2024 Ianis Hagi din nou pe teren, după 5 etape pe bancă. Cum l-au văzut ziariștii spanioli

10.05.2024 Kylian Mbappe și-a anunțat plecarea de la PSG: „Duminică va fi ultimul meu meci pe Parc des Princes” » Mesajul megastarului francez

10.05.2024 Lider după 10 etape, acum nu mai prinde Champions League! Explicații pentru prăbușirea lui Tottenham: „Este adevărul, oamenii să înțeleagă!”

10.05.2024 Se spulberă orice record de transfer în fotbal! » Un colos european pune pe masă 300 de milioane de euro în schimbul lui Vinicius de la Real

Super Liga, etapa 9
11.05, 20:00 Zimbru - Sheriff
1:0
41'
Alaribe
1:0
În primele 2 etape Carp a marcat un gol, un autogol și a comis un penalty în România, Moțpan pasează decisiv două etape la rând, cluburile stranierilor noștri joacă în Cupele Europene: evoluția internaționalilor moldoveni
01 august 2023, marti

În primele 2 etape Carp a marcat un gol, un autogol și a comis un penalty în România, Moțpan pasează decisiv două etape la rând, cluburile stranierilor noștri joacă în Cupele Europene: evoluția internaționalilor moldoveni Portalul Moldfootball.com, în rubrica săptămînală, care este publicată în noaptea dintre luni spre marți, relatează cum au evoluat stranierii noștri în campionatele lor pe parcursul săptămînii.

În această rubrică scriem despre toți fotbaliștii din ligile superioare, precum și despre unii jucători ai selecționatei Moldovei, care evoluează în ligile secunde și echipele de tineret ale cluburilor europene.

Din cauza vacanțelor în marea majoritate a campionatelor, vă prezentăm raportul evoluției stranierilor moldoveni în luna iulie.

01.07 - 17.07

ARMENIA

12.07. Pyunik - Narva (Estonia) 2:0. Conference League. Cociuc (P) a lipsit din raportul de joc.

20.07. Narva (Estonia) - Pyunik 0:3. Conference League. Cociuc (P) a lipsit din raportul de joc, clubul său cu scor general 5:0 a ajuns în runda a doua preliminară.

27.07. Kalmar (Suedia) - Pyunik 1:2. Conference League. Cociuc (P) a lipsit din raportul de joc.

31.07. Alashkert - Pyunik 0:2. Cociuc (P) a lipsit din raportul de joc,

BELARUS

02.07. Gomel - Slavia 3:2. Cobeț (S) a fost integralist și a primit un cartonaș galben, Costrov (S) a bifat 73 minute de joc și a fost înlocuit de Dros (S).

02.07. Dinamo Brest - Smorgon 2:1. Litveacov (D) a fost integralist și a marcat un gol în propia poartă.

07.07. Slavia - Energetik-BGU 0:0. Cobeț (S) a bifat 76 minute de joc, Costrov (S) a fost integralist, Dros (S) și-a făcut apariția în teren în minutul 60.

08.07. Belshina - Dinamo Brest 1:0. Litveacov (D) a jucat tot meciul.

08.07. Isloch - Minsk 0:0. Bulmaga (I) a lipsit din raportul de joc.

22.07. BumProm Gomel - Dinamo Brest 0:2. Cupa Belarusului, 1/16 de finală. Litveacov (D) a jucat tot meciul.

22.07. Slonim - Slavia 1:2. Cobeț (Sla) a bifat 53 minute de joc, Costrov (Sla) a fost integralist, Dros (Sla) a lipsit din raportul de joc.

23.07. Maxline - Isloch 1:4. Cupa Belarusului, 1/16 de finală. Bulmaga (I) a început meciul în formația de start și a fost înlocuit în minutul 43.

29.07. Isloch - Arsenal Dzyarzhynsk 1:0. Cupa Belarusului, 1/16 de finală. Bulmaga (I) a lipsit din raportul de joc.

29.07. Shakhtyor Soligorsk - Dinamo Brest 2:1. Cupa Belarusului, 1/8 de finală. Litveacov (D) a jucat tot meciul.

CROAȚIA

22.07. Osijek - Slaven Belupo 6:1. Caimacov (S) și-a făcut apariția în teren în minutul 60.

23.07. Lokomotiv Zagreb - Istra 1961 1:1. Iovu (I) a lipsit din raportul de joc.

28.07. Varazdin - Slaven Belupo 2:2. Caimacov (S) a lipsit din raportul de joc.

29.07. Istra - Dinamo Zagreb 1:1. Iovu (I) a rămas rezervă.

GEORGIA

Samgurali - Gagra 3:0. Cupa Georgiei, 1/16 de finală. Fratea (G) a lipsit din raportul de joc.

ISRAEL

22.07. Maccabi Haifa - Beitar Ierusalim 3:1. Nicolaescu (B) și-a făcut apariția în teren în minutul 70.

27.07. PAOK (Grecia) - Beitar Ierusalim 0:0. Nicolaescu (B) a fost integralist.

KAZAKHSTAN

01.07. Kaisar - Okzhetpes 0:1. Sicaci (K) a fost integralist, Ghinaitis (K) a rămas rezervă.

15.07. Maqtaaeal - Kaisar 2:2. Sicaci (K) a fost integralist, Ghinaitis (K) a rămas rezervă.

22.07. Aktobe - Kaisar 1:0. Sicaci (K) a fost integralist, Ghinaitis (K) și-a făcut apariția în teren în minutul 67.

29.07. Kaisar - Kairat 0:0. Sicaci (Kaisar) a jucat tot meciul, Ghinaitis (Kaisar) a rămas rezervă.

LITUANIA

28.07. Dainava - Siauliai 1:2. D.Mandrîcenco (D) a rămas rezervă.

LUXEMBURG

12.07. Slovan Bratislava (Slovacia) - Swift Hesperange 1:1. Liga Campionilor. Akhalaia (Swift) și-a făcut apariția în teren în minutul 63 și a debutat în Liga Campionilor. În minutul 81 a încasat un cartonaș galben.

19.07. Swift Hesperange - Slovan Bratislava (Slovacia) 0:2. Liga Campionilor. Akhalaia (Swift) și-a făcut apariția în teren în minutul 80, clubul său cu scorul general 1:3 a retrogradat în Conference League.

25.07. The New Saints (Țara Galilor) - Swift Hesperange 1:1. Conference League. Akhalaia (S) a lipsit din raportul de joc.

POLONIA

23.07. Widzew Lodz - Puszcza Niepolomice 3:2. Craciun (P) a debutat pentru Puszcza și a jucat tot meciul.

29.07. Jagiellonia - Puszcza Niepolomice 4:1. Craciun (P) a fost integralist.

ROMÂNIA

08.07. Farul - Sepsi 0:1. Supercupa României. V.Damașcan (S) și-a făcut apariția în teren în minutul 85, clubul său a cucerit trofeul.

14.07. Rapid - Sepsi 0:0. V.Damașcan (S) și-a făcut apariția în teren în minutul 60.

14.07. Oțelul - UTA Arad 1:1. V.Jardan (O) a debutat în Super Liga României, fiind lăsat în teren în minutul 72. Postolachi (U) și-a făcut apariția în teren în minutul 77. Carp (U) a debutat pentru UTA Arad, fiind înlocuit în minutul 55.

15.07. CFR Cluj - Poli Iași 2:0. D.Celeadnic (P) a rămas rezervă. Brânză (P) a lipsit din raportul de joc.

16.07. U Craiova 1948 - FCSB 1:2. Blanuța (U) a rămas rezervă.

17.07. Voluntari - Botoșani 2:1. Armaș (V) a fost integralist, purtînd banderola de căpitan și a marcat un autogol. Rață (V) a bifat și el toate cele 90 de minute de joc.

21.07. UTA Arad - CFR Cluj 1:3. Carp (U) a jucat tot meciul, în minutul 34 a comis un penalty, iar în minutul 41 și-a înscris în propria poartă.

21.07. Sepsi - U Craiova 1948 1:0. V.Damașcan (S) a fost înlocuit în minutul 55, Blanuța (U) a rămas rezervă.

22.07. Farul - Voluntari 4:1. Armaș (V) și Rață (V) au bifat toate cele 90 de minute de joc. Ambii au comis câte un penalty.

23.07. Poli Iași - Hermannstadt 1:3. D.Celeadnic (P) a rămas rezervă. Brânză (P) a lipsit din raportul de joc.

24.07. Universitatea Craiova - Oțelul 0:0. V.Jardan (O) a rămas rezervă.

27.07. CSKA Sofia (Bulgaria) - Sepsi 0:2. Conference League. V.Damașcan (S) și-a făcut apariția în teren în minutul 84.

28.07. U Craiova 1948 - U Cluj 3:4. Blanuța (U Craiova 1948) și-a făcut apariția în teren în minutul 87.

29.07. Hermannstadt - UTA Arad 2:1. Carp (U) a început meciul în formația de start și a fost înlocuit în minutul 82, iar în minutul 31 a marcat un gol.

29.07. Oțelul - FCSB 0:2. V.Jardan (O) a început meciul în formația de start și a fost înlocuit în minutul 56.

30.07. Farul - Poli Iași 1:3. D.Celeadnic (P) și Brânză (P) au lipsit din raportul de joc.

31.07. Petrolul - Voluntari 0:2. Armaș (V) și Rață (V) au fost integraliști.

31.07. Dinamo București - Sepsi 0:3. V.Damașcan (S) a fost înlocuit în minutul 46 de joc.

RUSIA

23.07. Rostov - Fakel 2:1. Moțpan (F) a debutat pentru Fakel, fiind lăsat în teren în minutul 67.

26.07. Fakel - Sochi 1:3. Moțpan (F) a bifat 63 de minute de joc și s-a remarcat cu o pasă de gol.

30.07. Fakel - Lokomotiv Moscova 1:4. Moțpan (F) a fost integralist și s-a remarcat cu o pasă de gol.

16.07. D2. Kuban - Yenisey 1:2. Ciuperca (K) a bifat 66 de minute de joc și a încasat un cartonaș galben.

23.07. D2. Kamaz - Kuban 2:0. Ciuperca (Kub) a jucat tot meciul și a încasat un cartonaș galben.

30.07. D2. Dinamo Mahachkala - Kuban 2:0. Ciuperca (Kub) a fost lăsat în teren în minutul 64.

UCRAINA

28.07. Obolon - Kolos 0:0. Cucoș (K) a rămas rezervă.

30.07 Dinamo Kiev - Minaj 4:1. Ghecev (M) a fost lăsat în teren în minutul 71.

30.07 Oleksandriya - Kryvbas 1:0. Baboglo (O) a fost integralist ți a purtat banderola de căpitan.

UZBEKISTAN

01.07. Navbahor - Buxoro 1:0. Nihaev (B) a jucat tot meciul.

27.07. Buxoro - Turon 2:3. Nihaev (B) a început meciul în formația de start și a fost eliminat în minutul 15.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar sau scrise cu majuscule pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat.
ПМР
16:16, 02.08.2023
Мне интересно, как играет там Чуперка
Europa
23:04, 01.08.2023
Вообще нет смысла писать об D2 россии. там же полный трындец. Тем более о ком пишите? чуперка не сыграет за сборную. а нам важно знать только о тех кто могут за нее сыграть.
Europa
23:01, 01.08.2023
Răspuns pentru Ruslan75
Если пишите про Чуперкэ который отказался от всего что связано про Молдову почему не пишете что в матче КЫЗЫЛЖАР VS. ЛОКОМОТИВ 1 - 0 за хозяев 66 минут играл Maksim Chikanchi у которого есть молдавский паспорт и может играть за сборную ?
Верно! Ещё и Бодиштяну играет за Оцелул, у него тоже молдавское гражданство!
Obiectiw
12:26, 01.08.2023
Răspuns pentru Lombardo
, Linișteștete oricum sunt mai buni că CARP-ușa
Apropo Carp a câștigat odată campionatul României, iar Armaș și Rață ce au câștigat? Experiența?
Răspuns pentru Obiectiw
Moldfootball, de ce nu scrieți că și Armaș și Rață au făcut penalty sau ei au imunitate de la voi?