Noutăți
Arhiva noutăților
Concursul Pronosticurilor - Superliga 2023/24
Lideri ai
1. saniok6
161
2. suvorov
150
3. kristal88
148
4. serhii85 Liderul 4 etape
145
5. djapar455260
144
Accesați concursul

gsp.ro / Noutăți

07.12.2023 Dorinel Munteanu, în război cu un arbitru dintr-un motiv incredibil: „A călcat pe ele, venind în teritoriul meu. Atât l-a dus capul”

07.12.2023 Dublă surpriză: Costantino a eliminat-o pe FCSB și a oferit aproape tot interviul în română: „E o victorie istorică!”

07.12.2023 Darius Olaru, nemulțumit de calculele făcute de Gigi Becali: „Nu vreau eu să judec”

07.12.2023 Charalambous, misterios după eliminarea din Cupa României Betano: „Cât de curând!”

07.12.2023 Aurelian Chițu, după ce a învins FCSB în Cupa României: „Am fost mai buni. Toți jucătorii de la FCSB sunt de valoare, nu contează cine joacă”

07.12.2023 Cum arată sferturile de finală din Cupa României Betano » Știm și împerecherea pentru semifinale!

07.12.2023 Momente oribile la Dinamo - Oțelul: Francois Yabre, victima rasismului » Cum a reacționat fundașul ivorian

07.12.2023 Încă o eliminare pe ușa din dos pentru FCSB! Bilanț neverosimil în ultimele 6 sezoane din Cupa României

07.12.2023 Nu i-a prea nimerit! Crainicul lui Dinamo, gafă după gafă » Cum i-a „botezat” pe câțiva dintre „câini”

07.12.2023 Galeria lui Dinamo s-a fărâmițat: la meciul cu Oțelul Galați, fanii „câinilor” au cântat din toate părțile arenei

07.12.2023 Neluțu Varga și-a atacat rivala înaintea derby-ului din Gruia: „Spun asta cu tot respectul față de fotbaliștii de la FCSB”

07.12.2023 66 de cartonașe primite în acest campionat! Cine este cea mai indisciplinată echipă din Europa

07.12.2023 Căpitanul lui Inter prelungește până în 2028 » Ce salariu va încasa potrivit noului acord cu nerazzurri

07.12.2023 Scandalul ia amploare! Alte detalii șocante, acuzații noi împotriva lui Luis Rubiales: „A atins o jucătoare pe fund!”

07.12.2023 Patronul lui PSG a vândut 12,5% din acțiunile clubului francez pentru o sumă astronomică! Ce superprofit a făcut

07.12.2023 Un fost dublu campion mondial, înglodat în datorii. Are 45 de zile să elibereze supervila scoasă la licitație!

07.12.2023 Pep Guardiola, declarație bombastică: „Dacă fac asta acum, mă retrag imediat!”

07.12.2023 14 încercări pentru prima reușită în fața lui Pep. Unai Emery: „E parte a unui proces”

07.12.2023 Gest impresionant făcut de un club ieșit din criză. Și-a despăgubit suporterii pentru o deplasare de doar șase minute!

07.12.2023 Toni Kroos și „adversarul” din bucătărie. Cum s-a încheiat „meciul”

07.12.2023 Paul Pogba riscă aceeași suspendare ca a Simonei Halep! Ce au cerut astăzi procurorii antidoping

07.12.2023 N-am scăpat de Courtois la Euro? Apropiații portarului neagă informația că nu joacă împotriva României la turneul final: „Vorbe-n vânt” + Ce se întâmplă cu De Bruyne!

Liga Europei, faza grupelor
14.12, 19:45. Roma (Italia) - Sheriff
Ion Nicolaescu: Sunt mândru să las o amprentă în istoria fotbalului moldovenesc"
16 noiembrie 2023, joi

Ion Nicolaescu: Sunt mândru să las o amprentă în istoria fotbalului moldovenesc" Golgheterul din toate timpurile ale naționalei Moldovei ne dezvăluie secretele succesului său fotbalistic. Cu 14 goluri marcate pentru selecționata noastră și o performanță excepțională împotriva reprezentativei Poloniei, Ion Nicolaescu ne deschide ușa către culisele victoriilor sale. Cum a reușit să devină liderul golgheterilor în grupa sa din Preliminariile EURO 2024, ce îl motivează pe tânărul jucător să fie parte a istoriei țării noastre și cum a ajuns să se ridice la înălțimea așteptărilor?

- Ce înseamnă pentru tine faptul că ești golgheterul din toate timpurile al echipei naționale a Moldovei? 14 goluri pentru selecționata noastră spune ceva...

- Este o onoare să fiu golgheterul din toate timpurile al echipei naționale. Pentru mine, cele 14 goluri nu sunt doar o statistică, sunt o dovadă a muncii și dedicării mele pe terenul de joacă. Este o realizare de care sunt profund recunoscător. Sunt mândru că pot contribui la succesul echipei naționale și să las o amprentă în istoria fotbalului moldovenesc.

- Cum simți presiunea de a fi golgheterul grupei de calificare E la EURO 2024? Este pentru prima dată în istorie când un moldovean conduce un astfel de top cu 2 etape înainte de final, într-o grupă cu Robert Lewandowski.

- Presiunea este reală, dar o consider o sursă de motivație ce îmi oferă șansa să îmi depășesc limitele. Știu că toți ochii sunt pe mine și că suporterii moldoveni își pun speranța în succesul naționalei noastre. Faptul că sunt în fruntea topului într-o grupă în care joc alături de jucători precum Robert Lewandowski mă determină să nu mă opresc aici.

- Cum descrii experiența marcării celor 3 goluri în poarta unei adversare puternice, precum este Polonia?

- Marcarea a trei goluri împotriva Poloniei a fost cu adevărat senzațională. Fiecare gol a fost o combinație de ambiție, curaj și lucru în echipă. Să învingi o națională precum Polonia nu doar că îți aduce satisfacție personală, dar este și o victorie pentru întreaga națiune, în cazul nostru, pentru Moldova. A fost cu siguranță o experiență incredibilă și emoționantă. Este o senzație inegalabilă să aduc bucurie suporterilor moldoveni prin golurile mele. Simt că îmi demonstrez mie însumi și echipei mele că putem concura la nivel înalt.

- Cum ai caracteriza atmosfera din vestiarul Naționalei Moldovei înaintea meciurilor importante?

- Atmosfera din vestiarul Naționalei Moldovei este plină de concentrare înainte de meciurilor importante. Suntem ca o familie și ne susținem reciproc, pentru că avem un scop comun. Fiecare jucător înțelege importanța rolului său pe teren și cât de mult contează să luptăm pentru succesul naționalei noastre.

- Cum reușești să te concentrezi și să te motivezi înaintea meciurilor importante, ținând cont de presiunea și așteptările ridicate ale suporterilor moldoveni?

- Concentrarea și motivația vin din dorința de a reprezenta țara mea în cel mai bun mod posibil. Încerc să mă concentrez pe pregătire și să-mi păstrez încrederea în abilitățile mele. Știu că suporterii moldoveni ne susțin cu pasiune, așa că vreau să le răsplătesc încrederea cu performanțe de top.

- Cum evaluezi progresele echipei naționale a Moldovei în această campanie de calificare și ce aspecte consideri că au fost cheia succesului până acum?

- Cred că echipa noastră a făcut progrese semnificative în această campanie. Un factor cheie al succesului a fost coeziunea și munca în echipă, alături de antrenor și tot stafful. Am învățat din fiecare meci și am abordat fiecare adversar cu seriozitate maximă.

- Ce așteptări ai pentru meciul cu Albania și cum vezi strategia echipei pentru a obține cele 3 puncte în această partidă importantă?

- Meciul cu Albania este extrem de important, probabil cel mai important din toată competiția, și aștept cu nerăbdare să dăm totul pe teren pentru a obține cele 3 puncte. Strategia noastră va fi bazată pe organizare defensivă solidă, joc de echipă și exploatarea oportunităților. Ne dorim să obținem o victorie pentru Moldova.

- Care sunt principalele calități ale echipei naționale a Moldovei și cum acestea vă ajută să concurați la nivel înalt în competițiile internaționale?

- Cred că principalele calități ale echipei noastre sunt determinarea, spiritul de luptă și unitatea. Nu uităm să ne susținem reciproc pe teren. Aceste calități ne ajută să ne autodepășim.

- Ce mesaj ai pentru suporterii moldoveni care visează la o calificare istorică a echipei la Campionatul European?

- Le transmit suporterilor noștri că suntem conștienți de visul lor și vom lupta cu toate puterile pentru a-l îndeplini. Dorința lor de a ne vedea la un turneu final ne motivează în fiecare zi. Le mulțumesc pentru sprijin și îi încurajez să rămână alături de noi în această călătorie.

- Cum te-ai adaptat la stilul de joc al echipei olandeze Heerenveen și cum aceasta te-a influențat în performanțele tale pentru naționala Moldovei?

- Experiența mea la Heerenveen este una valoroasă. Am învățat multe aspecte ale jocului într-o ligă competitivă, diferită de ceea ce e în Moldova. Acest lucru m-a ajutat să aduc noi cunoștințe și abilități la echipa națională. Colaborarea cu antrenorii și jucătorii de la Heerenveen au un impact pozitiv asupra evoluției mele.

- Care a fost momentul cel mai emoționant pe care l-ai trăit într-un meci cu Naționala Moldovei și de ce a fost atât de special pentru tine?

- Momentul cel mai emoționant pe care l-am trăit într-un meci cu Naționala Moldovei a fost cu siguranță atunci când am marcat primul meu gol pentru echipă. A fost un moment de bucurie și mândrie în același timp, pentru că am simțit că aduc o contribuție reală la succesul naționalei. Fiecare gol marcat pentru Moldova este special pentru mine. Nu pot uita și meciul cu Polonia, atunci când am depășit recordul golgheterilor all-time ai Moldovei. A fost o validare a muncii și a dedicării mele pentru fotbalul moldovenesc. Am trăit emoții duble de bucurie, o dată pentru marcarea în poarta echipei lui Lewandovski, cu el pe teren, și a doua oară pentru cel de-al 12 gol la selecționată.

- Ce înseamnă pentru tine să fii un model pentru tinerii fotbaliști din Moldova și care sunt obiectivele tale personale și ale echipei pentru viitorul apropiat în ceea ce privește competițiile internaționale?

- Încerc mereu să ofer un exemplu frumos prin muncă asiduă, dedicație și fair-play. Sper că pot inspira tinerii să persevereze în visurile lor și să creadă că pot ajunge la echipe mari. Obiectivul meu personal este să continui să mă dezvolt ca jucător și să-mi ajut echipa să atingă noi înălțimi. Împreună, avem ca scop să ne calificăm la turneele finale ale competițiilor internaționale și să facem Moldova mândră de performanțele noastre.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat. Detalii: Politica moderării comentariilor
Rojava
10:29, 18.11.2023
Ощущение, будто на вопросы чат GPT отвечал.
dervish
19:42, 16.11.2023
Не хило. Дружище, а памятник будем ставить прям щяс или опосля
Lombardo
19:01, 16.11.2023
А я Горжусь что самые сильные и лучшие Молдавские футболисты 90 % воспитанники моего любимого клуба ФК Зимбру!! Succes Nico!
геге
12:53, 16.11.2023
Главное не наступить на тот след , что т оставил
Mercuri1992
12:25, 16.11.2023
Надеюсь что как минимум ещё столько же забьешь за сборную. Учитывая возраст и голевое чутье, думаю долго ещё не будет побит твой рекорд, но дай Бог чтоб я был не прав и появился ещё один нападающий хорошего уровня в сборной) Если сможешь своими голами вывести Молдову на Евро, то о тебе заговорит весь футбольный мир! Удачи Ион!
FAZA GRUPELOR
Echipe
M
V
E
Î
Goluri
P
1.
Slavia (Cehia)
5
4
0
1
13-4
12
2.
Roma (Italia)
5
3
1
1
9-4
10
3.
Servett (Elveția)
5
1
2
2
4-9
5
4.
Sheriff
5
0
1
4
5-14
1
Golgheteri
Lukaku (Roma (Italia))
4
Tovar (Sheriff)
2
Masopust (Slavia (Cehia))
2
Ogbu (Slavia (Cehia))
2
Chytil (Slavia (Cehia))
2
Jurecka (Slavia (Cehia))
2
Belotti (Roma (Italia))
2
Bedia (Servett (Elveția))
2 (1)
SUPER LIGA, FAZA 1
Echipe
M
V
E
Î
Goluri
P
1.
Sheriff
14
11
1
2
35-7
34
2.
Petrocub
14
8
4
2
29-7
28
3.
Milsami
14
9
1
4
20-14
28
4.
Zimbru
14
8
1
5
17-11
25
5.
FC Bălți
14
7
1
6
26-22
22
6.
Dacia Buiucani
14
3
3
8
14-32
12
7.
FC Florești
14
3
1
10
18-33
10
8.
Spartanii
14
0
2
12
9-42
2
Golgheteri
Talal (Sheriff)
8 (2)
Gînsari (Milsami)
8 (3)
Solodovnicov (FC Florești)
7
Luvannor (Sheriff)
7 (1)
N.Cleșcenco (Petrocub)
5
M.Platica (Petrocub)
5
Ankeye (Sheriff)
5
Molochko (FC Bălți)
5
Neagu (FC Bălți)
5 (1)
V.Ambros (Petrocub)
5 (2)
Silva (FC Bălți)
5 (2)
Asistenți după Faza 1
Neagu (FC Bălți)
6
Ricardinho (Sheriff)
6
Danu (FC Bălți)
5
Mbekeli (Sheriff)
5
D.Bivol (Dacia Buiucani)
5
Revenco (Petrocub)
4
T.Lungu (Petrocub)
3
V.Ambros (Petrocub)
3
Cotogoi (Petrocub)
3
Joao Paolo (Sheriff)
3
Camara (Milsami)
3
A.Macrițchii (Zimbru)
3
Răileanu (Zimbru)
3
Molochko (FC Bălți)
3