5. RACUCADABRA Liderul 4 etape
213
Accesați concursul

gsp.ro / Noutăți

02.06.2024 Campioana mondială România a început perfect Euro de Minifotbal » Calificare în optimi după două meciuri. Urmează Ungaria

02.06.2024 Ce echipament va avea Dinamo în ediția 2024-2025: „Simplu și frumos”

02.06.2024 Ce se întâmplă la clubul din Superliga? » După atacantul adus de la amatori, anunță acum transferul unui luxemburghez

02.06.2024 Dinamo a reacționat în scandalul cu Nicu Grameni, după flagrantul „Justițiarului din Berceni”: „Ne dezicem, suspendăm”. Cum s-ar putea relua colaborarea

02.06.2024 BURSA TRANSFERURILOR ÎN SUPERLIGA » Toate mutările verii: prima achiziție la FCSB, Dinamo a dat afară 6 jucători, Craiova și-a luat portar

02.06.2024 Verdict categoric pentru naționala României înainte de EURO: „Ne lipsesc astfel de jucători”

02.06.2024 Fotbalistul lui Adrian Mititelu s-a transferat în Superliga: „Îi urăm bun venit în legendarul tricou roș-alb!”

02.06.2024 Fostul campion cu Dinamo îi avertizează pe conducătorii „câinilor”: „Trebuie să se schimbe ceva”

02.06.2024 Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

02.06.2024 O piesă de bază a lui Edi Iordănescu, ultra-încrezător înainte de Campionatul European: „Sferturi”

02.06.2024 Nicolae Dică revine pe bancă: „Ne-am înțelesc cu el, semnează marți”

02.06.2024 „A fost ultimul meci pe banca lui Metz?” » Laszlo Boloni, primele răspunsuri după retrogradare: „Acum spui doar 50% din adevăr”

02.06.2024 Trofeul Ligii Campionilor a ajuns la Madrid » Zeci de mii de suporteri i-au așteptat pe fotbaliștii lui Real Madrid în piața Cibeles. Vorbele lui Toni Kroos au emoționat până la lacrimi

02.06.2024 „Cine este cea mai faimoasă persoană din agenda ta?” » Răspunsul lui Mourinho a stârnit hohote de râs în studio

02.06.2024 MAE a emis o atenţionare de călătorie pentru zona Bavaria, acolo unde va sta România la EURO 2024

02.06.2024 Lui Boloni nu i-a venit să creadă » Ce a putut să facă elevul lui în minutul 6 al barajului Metz - Saint-Etienne

02.06.2024 Borussia Dortmund primește 25 de milioane de euro de la Real Madrid, după ce a pierdut finala Champions League

02.06.2024 Dramă în prelungiri pentru Boloni! Metz a avut 2-0 cu om în minus: incredibil cât s-a terminat barajul pentru Ligue 1

02.06.2024 Isterie în Turcia, la prezentarea lui Mourinho la Fenerbahce! » Lusitanul a venit pe mare și a vorbit în fața a 45.000 de oameni: „Voi mă iubiți înainte de victorii”

02.06.2024 „Imposibil, de neînțeles!” » Fostul portar al lui Dinamo, înfuriat de alegerile selecționerului: „Să renunți la el?”

02.06.2024 Rodrygo și-a decis viitorul după ce Real Madrid a câștigat din nou Champions League: „Așa voi face”

02.06.2024 Contractul „tabu” care a pus Germania pe jar » Dortmund, sponsorizată de o companie de armament! Nemții cred că e începutul unui plan mai mare

Meciuri amicale
08.06, 19:00 Moldova - Cipru
11.06, 19:00 Moldova - Ucraina
11.06, 19:30 Slovacia U21 - Moldova U21
În Bemol Region`s Cup a debutat o echipă din România
07 iunie 2011, marti

?n ajunul alegerilor au avut loc alte trei partide ?n cadrul Bemol Region`s Cup-2011. V? reamintim c? principalii parteneri a turneului sunt compania Bemol ?i portalul Moldfootball.com.

Leova – Cania 5:1
Marcatori: Bumbu, 1 – 0:1, G?rnu, 47 – 1:1, Vulpe, 49 – 2:1, Stoleru, 50 – 3:1, Vulpe, 55 – 4:1, Avram, 78 – 5:1.
Leova: Zamari, Stoleru, Custurov, Toderici (Gai?an, 69), Avram, G?rnu, Dubceac, Vulpe, Tom?a (Macovei, 8), Mi?co, Mustea??.
Cania: I.Tabureanu, Atanasov, Panaite, Hajder, Bal?atu (M.Tabureanu, 46), Bumbu, Buz?, ?i?ianu, Perju, Petcu, Rotaru.

\"\"
Ambele localit??i au echipe ?n Divizia B. Forma?ia „Prut” din Leova a terminat campionatul pe al 6-lea loc, iar „Alifomix” din Cania a ajuns pe penultimul loc din cauza ?nfr?ngerilor tehnice din finalul sezonului.

Tocmai patru juc?tori de la „Prut” evolueaz?, ca ?i ?n anul trecut, pentru „Mere?eni” din H?nce?ti. ?n locul acestora, antrenorul Vasile Susanu i-a invitat pe juc?torii „Gagauziei” – Marian Stoleru ?i Andrei Custurov, care au participat ?i ?n edi?ia de anul trecut a Bemol Region`s Cup.

„Cania” a avut probleme mai grave ?n ceea ce prive?te lotul. Echipa din Cantemir a avut un singur juc?tor de rezerv?, iar locul ?n poart? a fost luat de pre?edintele echipei Ion Tabureanu, ?n v?rst? de 40 de ani.

Pe teren propriu echipa din Leova a jucat dou? meciuri, pe care le-a c??tigat, dup? ce a fost condus? pe parcurs. Nu a f?cut excep?ie nici acest meci.

Deja ?n secunda 50 s-a marcat cel mai rapid gol al turneului. Andrei Bumbu a deschis scorul pentru oaspe?i. Gazdele au pus treptat st?p?nire pe jo, dar a?a ?i nu au putut egala ?n prima repriz?.

Soarta meciului s-a decis ?n primele zece minute ale reprizei secunde, c?nd gazdele au ?nscris de patru ori. Interesant este c? ambele goluri ale lui Vulpe au sem?nat foarte mult cu golul marcat de suedezul Elmander ?n poarta lui Nama?co.

Cei mai buni juc?tori, premia?i de Moldcell, au fost Vasile Buz? (Cania) ?i Andrei Avram (Leova).

La meci au asistat 250 de spectatori, care au fost premia?i ?i ei la finalul meciului de c?tre Moldcell, Bemol, ?i marca comercial? „Черниговское”.

\"\"
Anenii Noi – C?inari 6:2
Marcatori: Bolove?, 35 – 1:0, Sp?nu, 38 (pen) – 1:1, Bolove?, 42 (pen) – 2:1, Nistor, 51 – 3:1, Nistor, 65 – 4:1, Bolove?, 68 – 5:1, Rusu, 77 (pen) – 5:2, Burlacenco, 86 – 6:2.
Anenii-Noi: Ivanov, Nedera, Malai, Tofan (Harcenco, 50), Dr?gu?an (Nistor, 46), Crivorotco, Miron, B.Bolove? (Scripnic, 75), E.Bolove? (Purcaci, 75), Cojocari (Cebanu, 50), Burlacenco (M?n?scurtu, 19).
C?inari: Cand?ba (Timofti, 65), Gali?, Can??r, Roscot, Sp?nu, Costin, Muncescu, Rusu, Zaporojan, Salcu?an, ??g?na?.

Fotbali?tii din Anenii Noi nu particip? ?n campionatele republicane din cauza programului ?nc?rcat, dar cu sprijinul pre?edintelui federa?iei locale de fotbal. A.Gorodinschi, ?n Bemol Region`s Cup s-a ?nregistrat echipa ora?ului. At?t Anina, c?t ?i oaspe?ii din C?inari, s-a clasat pe al 3-lea loc ?n campionatul raional, din 21 de echipe.

A fost pentru prima dat? c?nd ?ntr-un meci din acest turneu, s-au acordat tocmai trei lovituri de la unsprezece metri. Gazdele au c??tigat acest meci cu scorul de 6:2.

Cei mai buni juc?tori ?n opinia celor doi antrenori, care au c??tigat bilete la meciul Moldova – Suedia, au fost Bogdan Volove? (autorul unui hat-trick) ?i atacantul Ion Sp?nu, care a terorizat defensiva gazdelor pe parcursul ?ntregului meci.

\"\"
Sculeni – Pris?cani (Rom?nia) 3:6
Marcatori: Palachia, 1 – 0:1, Palachia, 5 – 0:2, Apachi?ei, 10 – 0:3, Haz-Hotaide, 40 – 0:4, Grigora?, 45+2 – 0:5, Sardiuc, 52 (pen) – 1:5, Gr?u, 65 – 2:5, Plugaru, 70 – 3:5, Palachia, 80 – 3:6.
Sculeni: Boicu, V.Cu?ca (Caian, 35), Sacaliuc, Re?etnic, (Plugaru, 7), Botnara? (Sardiuc, 46), Scorobogaci (Belecciu, 50), Butnariuc, Gr?u, Madan (R.Cu?ca, 60), Bulancea, Luca.
Pris?cani: Grigora?, Vieru (Chitoroag?, 40), Such (Florean, 60), Marin (Brighiu, 60), ?tefan (Haz-Hotaide, 10), Apachi?ei, Ciobanu (Bobu, 75), Br?nzei, Palachia, Tudoroache, Caragea.

Pentru ?nt?ia oar? ?n Bemol Region`s Cup a jucat o echip? din afara Moldovei. Mai mult de 400 de spectatori au venit s? vad? acest meci, printre care I.Harea, pre?edintele executivului raionului Ungheni, V.Lerke, fostul ambasador al Germaniei ?n Moldova, precum ?i peste 100 de oaspe?i din Rom?nia, inclusiv o trup? de dans pentru copii.

Primarul din localitatea Pris?cani, Constantin Chiril?, fost interna?ional rom?n de rugby, a declarat c? grani?a de pe Prut este inexistent? c?nd vine vorba de fotbal, iar participarea ?n Cup? este un prilej pentru cons?tenii s?i s? fac? cuno?tin?? cu Moldova (?n programul oaspe?ilor a fost ?i vizitarea c?torva m?n?stiri din raionul Ungheni).

Clubul din localitatea rom?neasc? Pris?cani, situat de partea cealalt? a Prutului de Costuleni, s-a clasat pe primul loc ?n prima serie a Ligii V, iar din sezonul urm?tor va participa ?m Liga IV a campionatului Rom?niei.

Pentru oaspe?i au evoluat ?i juc?tori cunoscu?i ?n Moldova. Ace?tia sunt portarul Ioan Grigora?, care a jucat pentru „Sculeni” ?n Divizia A, dar ?i Vasile Apachi?ei, fost campion al Moldovei cu „Constructorul”.

Din primele minute a devenit clar cine va merge mai departe ?n acest turneu. Oaspe?ii au demonstrat c? sunt mai buni dec?t gazdele, care l-au pierdut ?i pe c?pitanul echipei din cauza unei accident?ri.

Gre?elile din defensiv? au fost cauza num?rului mare de goluri marcate de juc?torii din Rom?nia, pentru care a ?nscris chiar ?i portarul echipei dup? un ?ut de la distan??.

?n repriza secund? gazdele au reu?it s? marcheze de trei ori, ?ns? soarta meciului a fost decis? ?nc? din prima repriz?. Scor final – 3:6.

Calitatea terenului de joc de asemenea ?i-a spus cuv?ntul ?n acest meci, ?mpiedic?nd echipa oaspete s?-?i demonstreze toate abilit??ile.

Juc?torii meciului, premia?i de Moldcell, au fost cei doi portari – Maxim Boico ?i Ioan Grigora?.

?n 1 / 8 de final? fotbali?tii rom?ni vor ?nt?lni o alt? echip? din raionul Ungheni – Zagarancea.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar sau scrise cu majuscule pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat.