gsp.ro / Noutăți

04.05.2024 Prime duble anunțate în vestiar înainte de U Cluj - Dinamo!

04.05.2024 Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara în play-off-ul ligii secunde

04.05.2024 „De ce nu vinde FCSB abonamente?” » Explicațiile lui MM Stoica: „Fiecare se descurcă cum poate”

04.05.2024 FCSB, colecție specială pentru celebrarea titlului din Superligă » „Campionii României suntem noi!”

04.05.2024 A răspuns DUR scandărilor xenofobe: „Cu adevărat penibil! Mereu pățim așa la Ovidiu”

04.05.2024 Dinamo își decide viitorul într-o zi istorică a „câinilor”! 16 ani de la un meci cu cântec: „20 de procurori în tribună și 200 de jandarmi, se pregătesc să facă arestări”

04.05.2024 Constructorul Dărmănești are ce n-au avut niciodată echipe precum Unirea Urziceni sau jucători precum Chivu, Lobonț sau Pancu

04.05.2024 Pe repeat! Fotbalistul „sacrificat” de Kopic a înscris golul sezonului în Liga 2! Execuție de la 30 de metri în poarta Stelei

04.05.2024 Prima mutare a lui Dan Petrescu la CFR Cluj » Vine gratis omul dorit insistent și de FCSB!

04.05.2024 „Spre stupoarea noastră...” » Patronul a intrat în direct imediat după meci și a arătat cu degetul: „Era clar ca bună ziua!”

03.05.2024 6 lucruri care nu s-au văzut la TV în șocul Farul - Sepsi 1-4 » Ultrașii l-au luat la țintă pe comentator, scaune eliberate la pauză și nervi pe banca tehnică!

04.05.2024 Real Madrid - Cadiz » Scenariul în care „los blancos” câștigă titlul astăzi + Ce fotbalist revine titular după 323 de zile

04.05.2024 Arsenal - Bournemouth, în runda #36 din Premier League. „Tunarii”, obligați să câștige » Echipele probabile + cote

04.05.2024 „Cu tot respectul pentru Horațiu Moldovan, dar altul trebuie să fie titular clar la Euro ...” » Marius Șumudică propune un favorit în poarta României: „A scos niște mingi, cu 50.000 de oameni în tribune”

04.05.2024 Dezvăluiri despre Ronaldo, la 6 ani după decizia-șoc: „A vrut să ZGUDUIE planeta!”

04.05.2024 Sturm Graz a câştigat Cupa Austriei! Show în vestiar pe hit-ul momentului, „Made in Romania”

04.05.2024 Primul fotbalist care poate ajunge pe Anfield după plecarea lui Klopp » „Cormoranii” vor jucătorul care a „îngenuncheat-o” pe Liverpool

04.05.2024 Adio Tottenham după 6 luni?! Impresarul lui Drăgușin, declarații-bombă în Italia: „Dacă Postecoglou îi spune asta, pleacă!”

04.05.2024 „Este o crimă, să intervină Amnesty International!” » Klopp, EXPLOZIV! N-a mai ținut cont de nimic: „Fotbalul vă plătește pe voi, nu invers!”

04.05.2024 Suntem pregătiți? „Tricolorii”, avertizați deja: „Calitate incredibilă, clasă mondială! E punctul nostru forte!” » Secretele naționalei care ne așteaptă în decisivul de la EURO

03.05.2024 Veste mare anunțată de UEFA: loturi mărite la 26 de jucători pentru EURO!

03.05.2024 Marco Reus pleacă de la Dortmund după 12 ani! Unde-și va continua cariera legenda Borussiei

Super Liga, Faza 2, etapa a 8-a
04.05, 16:00 Petrocub - Dacia Buiucani
04.05, 18:00 Sheriff - Milsami
04.05, 20:00 FC Bălți - Zimbru
Selecţionata Moldovei a pierdut la limită în faţa Suediei
29 martie 2011, marti

Selec?ionata Moldovei venea ?n Suedia cu 6 puncte dup? patru partide disputate, av?nd dou? victorii, dar ?i dou? ?nfr?ngeri la activ. ?n aceste ?mprejur?ri, moldovenii p?strau ?anse reale la un loc de calificare din aceast? grup? preliminar?. Partida de ast?zi de la Solna a fost ?n mare decisiv? ?n ceea ce prive?te perspectivele de calificare ale b?ie?ilor lui Gabi Balint. S? fim sinceri, ?ansele echipei noastre nu erai mari ?n meciul cu Suedia, dar toat? suflarea fotbalistic? din Moldova a sperat totu?i p?n? ?n ultima clip? la un rezultat pozitiv. Nu a fost s? fie, am pierdut cu 1 la 2, ?i chiar dac? nu este un rezultat ru?inos pentru un meci din deplasare, r?m?ne totu?i o ?nfr?ngere, respectic zero puncte. Trebuie totu?i de men?ionat c? ?n aceast? grup? de calificare, b?ie?ii no?tri nu au pierdut la mai mult de un gol diferen??, inclusiv ?n partida cu vice-campioana lumii Olanda.

Suedia – Moldova 2:1
Marcatori:
Lustig, 30 - 1:0, S.Larsson, 82 - 2:0, Suvorov 91 - 2:1.
?n minutul 43 Ibrahimovic (S) nu a realizat un penalty (portarul).
Suedia: Isaksson, Lustig, Granqvist, Antonsson, Wendt, Wernbloom (Elm, 65), S.Larsson, Bajrami (Olsson, 72), Kallstrom, Ibrahimovic, Elmander (Gerndt, 89).
Moldova: St.Nama?co, Arma?, Golovatenco, Bolohan, Bore?, Racu, Ga?can (V.Andronic, 83), E.Cebotaru, Frunz? (Bugaiov, 46), Doro? (Cheptine, 71), Suvorov.
Arbitru: Knut Kircher (Germania). Solna, stadionul \"Rasunda\". Aproximativ 35 000 spectatori.

Moldova a avut de ?nfruntat probleme foarte serioase de lot ?naintea meciului de la Solna. Din cauza unor probleme de s?n?tate nu au fost trecu?i pe list? juc?tori foarte importan?i, precum Epureanu, Bordian, ??g?rla?, Cojocari ?i Picusciac. Igor a „c?zut” ultimul, fiind scos de pe list? ?n ultimul moment din cauza undei r?celi care a dat complica?ii, c?nd echipa se preg?tea deja s? decoleze spre Sankt Petersburg (echipa noastr? a trebuit s? fac? o escal? ?n acest ora? ?nainte de a ajunge pe p?m?nt scandinav). ?n absen?a lui Picusciac, atacan?ii care au fost introdu?i pe teren ?n partida de mar?i nu au confirmat. Doro? ?i Frunze au evoluat ?ters, uneori extrem de inert, greoi, ?i nu au profitat nici de pu?inele ocazii pe care le-au avut pentru a pune ?n dificultate defensiva nordicilor. Nu a impresionat nici Bugaiov, care ?i-a f?cut apari?ia ?n repriza secund?. ?n ceea ce-l prive?te pe Ga?can, recent revenit la na?ional? dup? o pauz? ?ndelungat?, nu a fost foarte activ ?n acest meci, dar nici gre?eli evidente nu a comis.

Suedezii de asemenea au avut probleme de lot, dar nu at?t de grave. ?ns? cei mai importan?i juc?tori ai echipei, inclusiv vedeta lui AC „Milan” Zlatan Ibrahimovic, au fost ap?i de joc.

?n prima repriz? suedezii au fost mai buni, au dominat ?i ?i-au creat mai multe ocazii. Ibrahimovici din primele minute a ?ncercat s? ias? ?n eviden??, expediind trei ?uturi la poarta lui Nama?co, dar nici unul nu a nimerit cadrul por?ii. Echipa noastr? a ?ncercat s? dea replica, destul de ?ters ?ns?, prin lovitura liber? executat? de Suvorov, dup? care suedezii din nou au ?nceput s? pun? presiune la poarta noastr?. Ibrahimovic a pus ?n permanen?? ?n dificultate defensiva noastr?, dar ?n cele din urm? nu el a fost cel care a marcat. ?n minutul 30, Lustig a p?truns ?n careul nostru ?i a ?ncercat s? centreze pentru unul din coechipieri, balonul a fost deviat de Arma? ?i a ajuns ?n poart?. ?n prim? faz? s-a creat impresia c? Nama?co a gre?it la acest gol, dar relu?rile au ar?tat c? decisiv? a fost devierea lui Arma?.

Cu pu?in timp ?nainte de pauz? Nama?co a demonstrat de ce este un portar apreciat. Racu l-a faultat pe Ibrahimovic ?n propria suprafa?? de pedeaps?: Ibrahimovic a fost cel care a executat lovitura de la unsprezece metri, ?ns? a f?cut-o slab, pe centru, ?i Nama?co a reu?it s? resping?. Deci, ?ntr-o bun? zi, Nama?co va avea cu ce s? se laude nepo?ilor s?i, totu?i nu orice portar a ie?it ?nving?tor dintr-un duel cu Zlatan.

Dup? pauz?, oaspe?ii au ?nceput mai des s? paseze ?n jum?tatea de teren a suedezilor, ?ns? f?r? pericol pentru poarta lui Isaksson. Iar ?n minutul 82 suedezii, pentru care Ibrohimovic a fost cel mai activ juc?tor (probabil juc?torul meciului) ?i-au dublat avantajul. Sebastian Larsson (nicio leg?tur? de rudenie cu faimosul atacant Hanrik Larsson), s-a v?zut ?n careu, ?i a ?nscris cu un ?ut de la col?ul careului – 2:0, efortul lui Nama?co s-a dovedit a fi ?n zadar.

Pe tot parcursul partidei scandinavii au fost mai buni. Zeci de ocazii periculoase la poarta lui Nama?co nu au fost, dar valoarea unei echipe mari const? ?n materializarea efectiv? a ocaziilor create ?i abilitatea de a controla cursul jocului. Acest lucru le-a reu?it nordicilor ?n partida de ast?zi cu brio.

Moldovenii totu?i au reu?it s? marcheze un gol ?n minutele de prelungiri. Ne bucur? faptul c? echipa noastr? nu mai prime?te goluri ?n ultimele minute, ci dimpotriv?, a ?nceput s? marcheze. Aminti?i-v? de meciurile din cadrul campaniei de calificare precedente cu Grecia, Israelul, Letonia. Autorul golului a fost Suvorov, probabil cel mai activ juc?tor de la echipa noastr?.

?n cel de-al doilea meci din grupa E, Olanda a ?nvins pe propriul teren reprezentativa Ungariei.

Olanda - Ungaria 5:3
Marcatori
: van Persie, 13 – 1:0, Rudolf, 46 – 1:1, Gera, 50 – 1:2, Sneijder, 61 – 2:2, van Nisterlooy, 73 – 3:2, Gera, 75 – 3:3, Kuyt, 78 – 4:3, Kuyt, 81 – 5:3.

Administraţia site-ului nu poartă răspundere pentru comentariile vizitatorilor. În acelaşi timp, administraţia vă îndeamnă să purtaţi discuţii în mod civilizat. Mesajele necenzurate, despre politică, religie, limbi, cu caracter publicitar sau scrise cu majuscule pot fi şterse, iar accesul la site a autorului poate fi blocat pe un termen nedeterminat.